Kolín přidá do ulic kontejnery na tříděný odpad, posílí jeho svoz

22. prosince 2016 – Kolín 9. listopadu (ČTK) – Kolín přidá na vytipovaná místa další kontejnery na tříděný odpad a zvýši frekvenci svozů takového odpadu.

Stane se tak na základě výsledků dvouměsíčního testování. Město také instaluje další senzory do podzemních kontejnerů. Uvedl to místostarosta Kolína Michael Kašpar (STAN). Doufá, že město bude díky opatřením čistší. 

„Na určených místech bude s ohledem na výsledky posílen svoz papíru. Nově se bude papír ve vybraných lokalitách svážet třikrát týdně, dosud to bylo dvakrát,“ popsal. Během listopadu chce město doplnit na vytipovaná místa další kontejnery, zejména ty, které bývají nejčastěji zaplněny.

„Díky naší snaze by mělo být ve městě lépe uklizeno, výsledky by měly být všude vidět,“ dodal Kašpar.

Během listopadu chce Kolín dořešit i finální umístění senzorů do podzemních kontejnerů. „Jeden senzor už je umístěn, další budou instalovány do konce roku. Senzory samy odečítají aktuální stav kontejneru, nemusí ho tak odečítat manuálně člověk,“ řekl místostarosta. Informace jsou posílány do aplikace, kde je vidí lidé, a mohou tak odpady vyhazovat do dosud volných kontejnerů.

Podle Kašpara bude efektivnější i aplikace, která aktuální stav jednotlivých kontejnerů ukazuje. Doteď vyprázdnění kontejneru manuálně evidoval určený pracovník. Nově po každém vývozu řidič zmáčkne tlačítko u aplikace a obsah právě vyvezeného kontejneru bude v aplikaci vynulován.

Město projekt provozuje ve spolupráci se společnostmi AVE a O2. „Svozové firmy i města mohou díky naší službě optimalizovat své svozové trasy podle zaplněnosti kontejnerů, snížit hluk i emise CO2 ve městech a zredukovat své provozní náklady,“ uvedl již dříve Václav Provazník ze společnosti O2 IT Services, která systém v Kolíně testuje. Kolín je prvním městem v ČR, které tento projekt zkouší.

 Zdroj: Zpravodajství ČTK

Obyvatelé města mají k dispozici internetový portál ODPADY, ve kterém je mapový přehled s rozmístěním kontejnerů po městě, stavem jejich zaplněnosti a termínem dalšího svozu. Portál je dostupný přes internetové stránky města.